kawiarenka

Dlaczego warto chodzić na wernisaże?

W XXI wieku kontakt z kulturą mamy na wyciągnięcie ręki – muzyka dostępna jest za darmo na portalach streamingowych, zaś muzea oferują możliwość odbycia wirtualnego tournée po swoich korytarzach. Dzieła wielkich malarzy możemy z kolei obejrzeć w galeriach internetowych wyszukiwarek. Dostęp do sieci w wyraźny sposób zmienił sposób, w jaki obcuje się ze sztuką, zaś rozwój kultury masowej wpłynął także na jej postrzeganie. Co więcej, wśród sieciowych encyklopedii i zrzeszających pasjonatów sztuki forów, znajdziemy także dotyczące dzieł dyskusje. Czy więc wernisaże mają we współczesnym świecie rację bytu? Dlaczego wciąż powinno się wybierać na tego typu imprezy?

Sztuka to… ludzie!

Współczesność powoli staje się coraz mniej ludzka. Kontakt z wirtualną treścią zaczyna zastępować nam rzeczywistość, przy okazji doprowadzając do stopniowej izolacji. Choć komputery bądź smartphony umożliwiają nam obcowanie ze sztuką nawet w komunikacji miejskiej, restauracji czy w przytulnym wnętrzu własnego pokoju, to warto pamiętać, że za każdym wielkim dziełem stoi człowiek – osoba, którą być może warto poznać. Wybranie się na wernisaż pozwala nam zaznajomić się z autorem i jego spojrzeniem na świat czy też poznać kryjącą się za dziełem personę. To swego rodzaju wejście za kulisy dzieł sztuki, możliwość wejrzenia także w ich historię. Za wieloma wybitnymi dziełami kryją się nietypowe opowieści. Co więcej, uczestnictwo w wernisażu to także możliwość prowadzenia dyskusji z pozostałymi uczestnikami imprezy. Przecież jednym z najpiękniejszych aspektów sztuki, bez wątpienia, jest mnogość interpretacji dzieła. W końcu to, co jednemu umyka, drugiemu może wydawać się oczywiste. To właśnie zestawianie indywidualnych punktów widzenia pozwala wydobyć z obrazu, utworu czy filmu całość.


owoce passiflory

Uczestnictwo w wernisażach to także szansa na poznanie ciekawych i inspirujących ludzi – artystów, dziennikarzy, a także pasjonatów sztuki. Rozmowy połączone z kontemplowaniem wystawionych dzieł nie tylko miła forma spędzenia czasu, ale też sposób na poszerzanie horyzontów. Tym bardziej, że przecież nie trzeba dyskutować tylko i wyłącznie o dziełach prezentowanych na imprezie.

Rozwiejmy wszelkie wątpliwości – uczestnictwo w wernisażu nie tylko umożliwia wyrwanie się z objęć cyfrowej samotności, ale też pozwala chłonąć sztukę w wyjątkowy, niemalże intymny sposób. Na tego typu imprezie możemy w końcu znaleźć się tak blisko dzieł sztuki, jak to tylko możliwe. To również doskonała okazja na zapoznanie się z ich autorem, jego historią, a także innymi pasjonatami sztuki. Czy więc warto chodzić na wernisaże? Jak najbardziej – nawet jeśli nie jesteśmy fanami malarstwa czy fotografii – istnieje spora szansa, że tego typu wydarzenie pomoże nam przekonać się do sztuki.