o artystce

Ewelina Kluss urodziła się w 1980 roku w Warszawie. Tu mieszka, tworzy i działa, lecz często inspiruje się różnorodnością międzykulturową różnych krajów i kontynentów. W swojej pracy twórczej czerpie inspirację z podróży – gdy jest w sercu wydarzeń artystycznych w Miami lub Bazylei; gdy spędza czas w centrum świata pokazów i spektakli na Brodway czy w Las Vegas lub gdy bierze zupełnie nieplanowany udział w demonstracjach sił natury: trzęsieniach ziemi w Japonii czy w filipińskim tajfunie. Taki wachlarz przeżyć znajduje swoje ujście w sztuce: w malarstwie i w pisaniu lub też w pisaniu i malarstwie. Kolejność nie ma znaczenia.

Z wykształcenia i natury jest humanistką. Ukończyła studia politologiczne licencjackie oraz socjologiczne magisterskie w Warszawie, w Collegium Civitas. Wyspecjalizowała się w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi m.in. na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej. Zdobyła doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie, pracując kilkanaście lat w sektorze prywatnym.

„Z   m a l a r s t w e m  olejnym obcowałam od dzieciństwa. Babcia przekazała mi swoje farby wierząc, że zarazi mnie swoją pasją. Nie myliła się.”

Swoje profesjonalne umiejętności artystyczne zdobywała w Slade School of Fine Art- UCL w Londynie oraz w ART ACADEMY w Londynie, biorąc udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach z wybitnymi profesorami. Wiedzę dotyczącą trendów i zasad rządzących rynkiem dzieł sztuki dały jej studia podyplomowe dla Marszandów i Kolekcjonerów Sztuki organizowane przez Polską Akademię Nauk i Związek Polskich Artystów Plastyków.
Wykształcenie w dziedzinie malarstwa poszerzała również na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie skończyła studia podyplomowe na kierunku Malarstwo i Rysunek. Każdy obraz Eweliny to efekt bardzo ekspresyjnego rozprzestrzeniania farby olejnej. Wypukła, wielowarstwowa faktura, odważny kolor i tajemnicza energia stanowią główną charakterystykę jej stylu.

„Z   p i s a n i e m  – co zawsze podkreślam –  nie da się nie obcować. Jest to przecież podstawowa forma komunikacji współczesnego homo-sapiens”. Kluczem jednak jest pasja pisania i pomysły na teksty, których nigdy nie brakuje. Ewelina ma zawsze więcej projektów w głowie niż czasu na ich zrealizowanie.

Po wydaniu „Planu Huberta” (debiut duetu literackiego: Ewelina Kluss i Marta Prokopek- Pyśk. 2019. Novae Res), ukazała się powieść „Ratuj Mnie” (Ewelina Kluss. 2022. Novae Res).

W 2022/3 roku Ewelina Kluss debiutuje jako scenariopisarka futurystycznej komedii „Planeta 5.0.” oraz producentka teatralna.

Ewelina Kluss jest prezeską i współwłaścicielką Nemid Sp. z o.o. , zajmującej się produkcją artystyczną i literacką działalnością twórczą.