kawiarenka

Historia największych domów aukcyjnych na świecie

Sztuka, czy to w formie obrazów, rzeźb czy innego rodzaju tworów, od zawsze silnie oddziaływała na emocje. Dzieła wielkich artystów w starożytności zdobiły świątynie i pałace, by w średniowieczu przenieść się do kościołów, arystokratycznych dworów i królewskich zamków. Wytwory największych mistrzów potrafiły (i wciąż potrafią) osiągnąć zawrotną wartość. Dopiero kilka stuleci później sztuka stała się nieco bardziej przystępna – obrazy zaczęły trafiać także do rezydencji bogatszych rodów kupieckich i mieszczańskich. Wkrótce narodziły się domy aukcyjne, które do dzisiaj odgrywają ważną rolę w życiu pasjonatów i kolekcjonerów sztuki. W niniejszym tekście opiszemy pokrótce historię dwóch największych placówek, w których handluje się obrazami czy rzeźbami – mowa o londyńskich Sotheby’s i Christie’s. Zapraszam do lektury!

Najstarszy dom aukcyjny na świecie – Sotheby’s

Za pierwszą międzynarodową firmę zajmującą się aukcjami dzieł sztuki uznaje się Sotheby’s Holding Inc założoną przez księgarza Samuela Bakera. Jej działalność rozpoczęła się w roku 1744, kiedy to w londyńskiej siedzibie dokonała się pierwsza sprzedaż wystawionych przez Samuela ksiąg. Początkowo dom aukcyjny handlował wyłącznie sztuką pisaną – dopiero w 1816 r., po przejęciu interesu przez Samuela E. Leigh’a, firma dopuściła do obrotu także obrazy, medaliony czy monety. Początkowo działalność nie obejmowała handlu sztuką piękną, jednak sytuacja zmieniła się na początku XX wieku, gdy sprzedano obraz duńskiego malarza Fransa Halsa. Od tej transakcji rozpoczęła się nowa historia firmy, a Sotheby’s na przestrzeni stu lat otworzyło domy aukcyjne i biura m.in. w Paryżu, Los Angeles, Hong-Kongu czy Moskwie. Dziś spuścizna Bakera jest jednym z dwóch zajmujących się handlem dziełami sztuki gigantów, a za jej pośrednictwem sprzedawane są dzieła m.in. takich artystów jak Pablo Picasso, Vincent Van Gogh czy Norman Rockwell.

Sotheby's dom aukcyjny

Dom aukcyjny Sotheby’s w Londynie, zdj. Claus Hoppe

Największa konkurencja Sotheby’s, czyli Christie’s

To nieco młodsza firma, bowiem pierwszy dom aukcyjny sygnowany marką Christie’s powstał w 1766 roku. Za jego narodziny odpowiada James Christie, a obecnym właścicielem jest grupa kapitałowa Artemis. W przeciwieństwie do konkurencji spod znaku Sobethy’s zarządzany przez rodzinę Christie biznes zaczął handlować dziełami sztuki pięknej już w XVIII wieku. Nie bez znaczenia dla sukcesu tego angielskiego domu aukcyjnego była osłabiona po rewolucji pozycja paryskiej konkurencji. Przez następne stulecia firmie udało się ugruntować swoją pozycję na rynku, otwierając przy okazji oddziały w Stanach Zjednoczonych i Azji. Do najsłynniejszych transakcji przeprowadzonych przez Christie’s należy m.in. sprzedaż obrazu „Portret Doktora Gacheta” autorstwa Van Gogha, a także sprzedaż dzieła „Nude, Green Leaves and Bust” namalowanego przez Pablo Picasso. Christie’s to obecnie jedna z dwóch największych i najbardziej dochodowych firm zajmujących się handlem sztuką.

Oczywiście to niejedyne domy aukcyjne z bogatą historią. Warto wspomnieć także o francuskim Artcurial, austriackim Dorotheum czy niemieckim Ketterer Kunst. Wśród największych domów aukcyjnych w Europie znajduje się także polski Desa Unicum. Istnieją też dziesiątki mniejszych, również lokalnych firm zajmujących się handlem sztuką. Udział domów aukcyjnych w transakcjach sztuką jeszcze się nie zakończył – dzieła wielkich artystów, zarówno współczesnych, jak i tych tworzących przed wiekami, zawsze będą cieszyły się ogromną popularnością.