kawiarenka

Zabawa formatem i kolorem w wyposażeniu wnętrza

Obrazy, niezależnie od stylu, w jakim zostały namalowane, stanowią doskonałą ozdobę i świetne uzupełnienie wnętrza. Wykorzystanie dzieł sztuki to świetny sposób na nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru oraz głębi. Do tego typu naściennych dekoracji możemy dobrać też mniejsze elementy, które stylistycznie dopełnią całość. Aby jednak odpowiednio dopasować wszystko do siebie, warto pamiętać o kilku zasadach, które przydają się podczas urządzania wnętrz. Jak w prawidłowy sposób operować formatem i kolorem dekoracji? W jaki sposób stworzyć atrakcyjne wizualnie pomieszczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszam do lektury!

Zasady harmonii oraz kontrastu

Planując wystrój wnętrza, koniecznie powinniśmy pamiętać o zastosowaniu zasad harmonii oraz kontrastu. To właśnie zrozumienie tych dwóch pojęć pomoże nam umiejętnie operować barwami, a także formatami dekoracji, a co za tym idzie – wyróżnić pomieszczenie i nadać mu intrygującą specyfikę.

Zacznijmy od harmonii – to koncepcja zakładająca minimalizm, prostotę oraz ład. Utrzymane w niej wnętrza zachwycają zestawieniem stonowanych barw i przemyślanym, uporządkowanym rozmieszczeniem dekoracji. Kluczem do stworzenia harmonijnego wnętrza są proporcje oraz sposób, w jaki połączymy poszczególne elementy wystroju. Jeżeli planujemy udekorować pomieszczenie obrazem, to – w myśl tej koncepcji – stylistycznie i kolorystycznie dzieło powinno pasować do reszty ozdób. Doskonale sprawdzą się malowidła w chłodnych, stonowanych barwach, które niezwykle łatwo wkomponować we wnętrze. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie dekoracji – obraz powinien znaleźć się w miejscu, w którym jego obecność nie będzie przesadnie rzucać się w oczy.


obraz nad kanapą - harmonia

Inaczej ma się sprawa z kontrastem. Zasada ta zakłada zestawienie ze sobą odcieni i barw, które teoretycznie do siebie nie pasują. Wbrew pozorom, postawienie na krzykliwe, abstrakcyjne kolory wcale nie zaburzy panującego w pomieszczeniu ładu. Wręcz przeciwnie, harmonijny kontrast to nie oksymoron – wykorzystanie ekspresyjnego koloru w stonowanych pomieszczeniach to dobry sposób na nadanie wnętrzu charakteru. Do wprowadzenia odrobiny kontrolowanego chaosu doskonale sprawdzą się abstrakcyjne bądź półabstrakcyjne obrazy, które w ciekawy sposób przełamią harmonijną paletę barw. Dobrym przykładem wcielenia w życia zasady kontrastu jest wykorzystanie żółtych elementów (krzeseł, puf, poduszek) do ozdobienia utrzymanego w czarno-białej stylistyce pomieszczenia. Koncepcja ta może odnosić się również do formatu – umieszczenie monumentalnej dekoracji w zestawieniu z mniejszym elementem z pewnością wywoła ciekawy wizualnie efekt.

Udekorowanie wnętrza z pewnością nie należy do łatwych zadań – w końcu możemy przebierać spośród nieprzebranej liczby różnego rodzaju ozdób, dostępnych do tego w wielu wariantach kolorystycznych. Podczas dobierania dekoracji powinniśmy pamiętać o koncepcji harmonii, aby utrzymać pomieszczenie w ryzach, i kontrastu, by nadać mu charakteru. Nawet abstrakcyjny obraz, choć z pozoru zbyt krzykliwy, może stać się idealnym uzupełnieniem wnętrza. Warto poświęcić chwilę i rozważyć także nieszablonowe rozwiązania dekoracyjne – być może to właśnie one urzekną nas najbardziej.